Přejít na obsah
Úvod | Encyklopedie síťového videa | Doporučení pro záznam obrazu

Doporučení pro záznam obrazu

Abyste získali od kamery kvalitní záběry, musíte dodržet pár základní postupů. Tyto postupy se vztahují na síťové kamery stejně tak jako na jakýkoli jiný typ kamer.

Zajistěte hodně světla

Prostředí lux
Silné sluneční světlo 100 000
Plné denní světlo 10 000
Běžné kancelářské osvětlení 500
Špatně osvětlená místnost 100

Nejběžnější příčinou špatných záběru je nedostatek světla. Obecně platí, čím více světla, tím lepší záběry. Málo světla se projeví rozmazáním a vybledlými barvami. Proto profesionální fotografové vždy používají silná světla.

Lux je standardní jednotka pro měření světla. Tabulka na této stránce vám dává příklad, kolik světla dostanete v různých podmínkách.

Pro kvalitní záběry potřebujete alespoň 200 lux. Špičkové kamery mohou pracovat v podmínkách až 1 lux, to však znamená, že můžete pořizovat záběry, ne že pořídíte dobré záběry. Výrobci používají odlišné reference, když popisují citlivost kamery na světlo, takže je těžké kamery porovnat, aniž byste viděli skutečné záběry, které daná kamera pořídila.

Příklad přesvíceného záběru

Vyhněte se příliš světlým oblastem v záběru tím, že změníte pozici kamery.

Upravený záběr

Pokročilé kamery jsou vybaveny funkcí pro kompenzování světla na pozadí.

Vyvarujte se záběrům proti světlu

V záběru byste se měli vyhnout příliš světlým místům, protože taková místa vedou k přesvícení (přeexponování) záběru, objekty v záběru jsou pak příliš tmavé. Tento problém se typicky objeví, pokud se snažíme zachytit objekt zpoza okna.

Omezte kontrast

Kamera přizpůsobuje expozici tak, aby dostala zhruba stejnou úroveň světla pro celý záběr. Pokud se snažíme zachytit osobu stojící proti bílé zdi, zdá se nám osoba příliš tmavá. Stačí vyměnit podkladovou barvu za tmavší a je po problému.

Přečtěte si také Kamerové kryty a instalace outdoor.

↑ Nahoru

← Zpět na encyklopedii


Související produkty


Související témata encyklopedie


Encyklopedie síťového videa v PDF

Rozsáhlá sekce o síťovém videu je vám k dispozici ve formátu PDF. Stačí se jen zaregistrovat na stránce "Ceník"

Úvod | Encyklopedie síťového videa | Doporučení pro záznam obrazu