Přejít na obsah
Úvod | Encyklopedie síťového videa | Analogové kamery a video servery

Používání analogových kamer s video servery

Analogové kamery všech typů (fixní, dome, indoor, outdoor, fixed dome, pan/tilt/zoom) stejně jako speciální kamery mohou být pomocí video serverů integrovány do systému síťového videa. Koaxiální kabel z analogové kamery prostě připojíte do analogového vstupu video serveru, který pak digitalizuje, kompresuje a posílá video přes lokální síť nebo přes internet. Jakmile je video na síti, je naprosto totožné s video streamem ze síťové kamery a je připravené pro integraci do systémů síťového videa. Zjednodušeně řečeno — video server mění analogovou kameru na kameru síťovou.

Schéma zapojení video serveru a analogové kamery

Video servery do racků

Většina firem používá kontrolní místnost pro shromáždění vybavení na jedno místo, a aby mohli efektivně monitorovat provoz v zabezpečeném prostředí. V budově s velkým počtem analogových kamer to znamená, že do kontrolní místnosti musí být od kamer natažena spousta koaxiálních kabelů.

Pokud už je veškerá kabeláž nainstalována a je dostupná v centrální kontrolní místnosti, je možné využít výhod racku video serverů, který umožní umístit do racku velké množství blade video serverů a spravovat je centrálně. Rack obsahuje sloty až pro 12 vyměnitelných blade video serverů a poskytuje jim síťové připojení, sériovou komunikaci, I/O konektory v zadní části každého slotu a také společné napájení. Jeden 19" rack o velikosti 3U dokáže pojmout až 48 kanálů v plném počtu snímku za sekundu. Představuje tak řešení, které šetří cenné místo.

AXIS Video Server Rack

Blade video server

Jednoportové video servery

1-portový video server a analogová kamera V zabezpečovacím systému, kde už se investovalo do analogových kamer, ale ještě nebyla instalována koaxiální kabeláž, se vyplatí připojit 1-portový video server ke každé analogové kameře.

Jednak tímto způsobem snížíte náklady na kabeláž pro přenos videa, a pak ještě získáte výhodu v podobě stejně kvalitního obrazu na jakoukoli vzdálenost (na rozdíl od koaxiální kabeláže, která na delší vzdálenosti zhoršuje kvalitu obrazu).

Video servery s PTZ a dome kamerami

PTZ kamery (umožňují ovládání natočení a zoomu kamery na dálku) mohou být připojeny k 1-portovým nebo k rackovým video serverům pomocí sériového portu (RS232/422/485), který je do video serverů vestavěn. Pokud je 1-portový video server umístěn blízko u kamery, nemusíme vést zvláštní sériovou kabeláž pro kontrolu PTZ mechanizmu a získáme možnost ovládat PTZ na velké vzdálenosti pomocí internetu. Aby mohl video server ovládat určitou PTZ kameru, musí být vybaven patřičnými drivery. Ve video serveru Axis jsou už drivery pro většinu populárních PTZ a dome kamer dostupné, navíc je možné další drivery do video serveru nahrát. Lze použít i driver umístěný na PC, na kterém je spuštěn software pro správu videa, pokud je sériový port nastaven jako sériový server, který jen předává příkazy.

Schéma zapojení analogové dome kamery a video serveru

Video dekodér

V některých instalacích je potřeba monitorovat digitální video a audio streamy na stávajícím analogovém vybavení. S pomocí dekodéru síťového videa jsou streamy síťového videa a audia konvertovány zpět do analogových signálů, které pak dokáže zpracovat běžná televize, analogové monitory a video přepínače.

Schéma dekódování síťového videa a zvuku zpět do analogového signálu

Použití enkodéru/dekodéru také představuje velmi cenově atraktivní způsob, jak přenést analogové video na dlouhé vzdálenosti (analog - digital - analog). Díky dekodéru síťového videa mohou být stávající analogové monitory použity pro příjem videa a zvuku ze vzdálených analogových kamer, jako by byly umístěny u operátora, ačkoli mohou být třeba v jiném městě. Podívejte se na nákres.

↑Nahoru

← Zpět na encyklopedii


Související produkty


Související témata encyklopedie


Encyklopedie síťového videa v PDF

Rozsáhlá sekce o síťovém videu je vám k dispozici ve formátu PDF. Stačí se jen zaregistrovat na stránce "Ceník"

Úvod | Encyklopedie síťového videa | Bezdrátové připojení