Přejít na obsah
Úvod | Encyklopedie síťového videa | Bezdrátové připojení

Bezdrátové připojení

Ačkoli jsou ve většině budov nainstalované běžné "drátové" sítě, někdy může bezdrátové řešení přinést uživateli finanční i funkční výhody.

Například může být užitečné v budově, kde by instalace nové kabeláže poškodila interiér; nebo v obchodním středisku, kde bude kamera často přesunována a nebudete tak muset pokaždé natahovat znovu kabely.

Dalším běžným použitím bezdrátové technologie je přemostění mezi dvěma budovami, aniž byste museli provádět drahé a složité pozemní práce.

Jsou dvě hlavní kategorie bezdrátové komunikace:

  • Bezdrátový LAN (známý také jako WLAN):
    LAN je podle definice lokální síť (Local Area Network), tedy na krátké vzdálenosti a obvykle indoor. V současné době už jsou dobře definované standardy pro bezdrátové LANy a zařízení od různých výrobců dobře spolupracují.
  • Bezdrátové přemostění
    Pokud je nezbytné propojit budovy nebo místa vysokorychlostními linkami, je potřeba datový kabel bod-bod, který je schopen překlenout velké vzdálenosti a dosahovat velkých rychlostí.

Standardy pro Bezdrátové LANy

802.11a

Tento standard používá pásmo 5 Ghz a poskytuje až 24 Mbps skutečné propustnosti na vzdálenost až 30 m v indoor prostředí. Standard podporuje pouze omezený rozsah produktů. Teoretická propustnost je 54 Mbps.

802.11b

Nejběžněji používaný standard poskytující až 5 Mbps skutečné propustnosti na vzdálenost 100 m v outdoor prostředí. Používá pásmo 5,4 GHz. Téměř všechny produkty na trhu tento standard podporují. Teoretická propustnost je 11 Mbps.

802.11g

Celkem nový standard, který přináší větší rychlost než 802.11b. Dosahuje skutečného výkonu až 24Mbps na vzdálenost 100 m v outdoor prostředí. Používá pásmo 2,4 GHz. Teoretická propustnost je 54 Mbps.

Typická síť jak s "drátovým" tak bezdrátovým propojením

Diagram ilustruje běžně používané bezdrátové technologie:

  • Středem sítě je přepínač. Vlevo od něj jsou server (nahoře) a počítačová stanice (dole), propojené pomocí drátového Ethernetu. Vedle přepínače je bezdrátový přístupový bod. Toto zařízení spravuje všechna bezdrátová zařízení v dosahu.
  • V diagramu jsou dvě bezdrátová zařízení:
    • IP kamera AXIS 207W – kamera má vestavěnou podporu pro bezdrátovou komunikaci
    • Bezdrátový bod – poskytuje bezdrátovou komunikaci a připojuje se přímo k síťové kameře Axis, která nemá vestavěnou podporu bezdrátové komunikaci

Také serve a počítač lze propojit bezdrátově, avšak propustnost bezdrátové sítě je v porovnání s normální "drátovou" omezena, takže cílem by mělo být použití drátů všude tam, kde je to možné.

O bezpečnosti v bezdrátových sítích

Z podstaty bezdrátové komunikace vyplývá, že kdokoli s bezdrátovým zařízením, kdo přijde do oblasti pokryté bezdrátovou sítí, bude moci síť využívat a sdílet její služba – odtud potřeba bezpečnosti. Nejběžnějším standardem je WEP (Wireless Equivalent Privacy), který šifruje komunikaci RSA RC4 šifrou, takže uživatelé bez správného klíče nemohou přistupovat do sítě. Jenže klíč samotný není zašifrován, takže je možné tuto ochranu prolomit a měla by být považována za pouhý základní stupeň bezpečnosti. WEP klíč je 40, 64 nebo 128 bitový. V poslední době jsou používány nové standardy jako WPA (WiFi Protected Access), které odstraňují některé nedostatky WEP.

Bezdrátové přemostění

Některá řešení mohou používat jiné standardy než dominantní 802.11. Lze tak docílit vyššího výkonu a mnohem většího dosahu v kombinaci s větším zabezpečením. To také zahrnuje použití jiných vysílacích frekvencí, např. mikrovlnných.

Další běžnou technologií jsou optické systémy jako laserové linky. Mikrovlnná linka dokáže poskytnout až 1000 Mbps na vzdálenosti až 80 km. Pro vzdálenosti mimo dosah těchto systémů, je k dispozici satelitní komunikace. Fungování tohoto systému sebou nese latenci až několik sekund, není proto vhodný pro funkce jako je manuální kontrola natáčení a zoomu kamery nebo video konference. Při větším požadavku na propustnost začne být satelitní systém také velmi drahý.

↑Nahoru

← Zpět na encyklopedii


Související produkty


Související témata encyklopedie


Encyklopedie síťového videa v PDF

Rozsáhlá sekce o síťovém videu je vám k dispozici ve formátu PDF. Stačí se jen zaregistrovat na stránce "Ceník"

Úvod | Encyklopedie síťového videa | Bezdrátové připojení