Přejít na obsah

IP sítě

Internet Protocol (IP) je dnes nejpoužívanějším počítačovým komunikačním protokolem. Je to základní protokol používaný pro internet, e-mail a téměř každou nově instalovanou síť. Jedním z důvodů pro jeho popularitu je jeho škálovatelnost. Jinak řečeno, funguje stějně dobře pro velmi malé i velmi velké instalace a je podporována stále se zvětšujícím počtem výkonných, levných a ověřených zařízení a technologií.

Jelikož jsou produkty pro síťové video od firmy Axis založeny na IP protokolu, mají výhodu v tom, že se dokáží přímo a hladce připojit k celé řadě drátových i bezdrátových Ethernetových zařízení.

Ethernet

V dnešních kancelářích počítače s největší pravděpodobností používají TCP/IP a jsou propojeny pomocí Ethernetové sítě - ať už drátové nebo bezdrátové LAN (Local Area Network). Ethernet poskytuje rychlou síť za rozumnou cenu. Většina nových počítačů je dodávána s integrovaným Ethernetovým rozhraním nebo do nich můžete snadno přidat kartu pro Ethernetové připojení.

Běžné typy Ethernetu

10 Mbit/s (10 Mbps) Ethernet

Tento standard už se dnes v sítích používá pouze vyjímečně, protože nepostačoval svou kapacitou a byl nahrazen 100 Mbitovým Ethernetem v druhé polovině 90. let. Nejběžnější topologie pro 10 Mbitový Ethernet se nazývá 10BASE-T, používá 4 dráty (dvě kroucené dvoulinky) na kabelu cat-3 nebo cat-5. V centru je umístěn rozbočovač nebo přepínač a má port pro každý uzel. Stejná konfigurace se používá pro Fast Ethernet a Gigabit Ethernet.

Fast Ethernet (100 Mbit/s)

Fast Ethernet podporuje datový přenos rychlostí až 100 Mbit/s a je nejběžnějším typem Ethernetu v dnešních podnikových sítích. Hlavní standard je označován jako 100BASE-T. Ačkoli je novější a rychlejší než 10 Mbitový Ethernet, ve všech ostatních aspektech je úplně stejný. Standard 100BASE-T můžeme rozdělit na:

  • 100BASE-TX: Používá kroucenou dvoulinku (cat-5)
  • 100BASE-FX: 100 Mbit/s Ethernet přes optické vlákno

Pozn: většina přepínačů pro 100 Mbitové sítě podporuje jak 10 tak 100 Mbit, aby zaručily zpětnou kompatibilitu (běžně označované jako 10/100 síťové přepínače)

Dnes se používá řada typů sítí. 100 Mbitové sítě jsou pro síťové kamery více než dostatečné. Gigabitové sítě jsou vhodnější pro páteřní sítě.

Gigabitový Ethernet (1000 Mbit/s)

Toto je současný standard protlačovaný na počítače výrobci síťového vybavení. Nejběžnější dnešní použití je nicméně pro páteřní propojení síťových serverů a síťových přepínačů. 1000BASE-T je široce používán a můžeme ho rozdělit do těchto skupin:

  • 1000BASE-T: 1 Gbit/s přes měděnou kabeláž cat-5e nebo cat-6.
  • 1000BASE-SX: 1 Gbit/s přes multi-módové vlákno (až do 550 m).
  • 1000BASE-LX: 1 Gbit/s přes multi-módové vlákno (až do 550 m). Optimalizované pro dlouhé vzdálenosti (až do 10 km) přes single-módové vlákno.
  • 1000BASE-LH: 1 Gbit/s přes single-módové vlákno (až do 100 km). Řešení pro dlouhé vzdálenosti.

10-ti Gigabitový Ethernet (10 000 Mbit/s)

Na tento standard je pohlíženo jako na novou možnost pro páteřní sítě. 10-ti Gigabitový Ethernet používá sedm různých typů medií pro LAN, WAN a MAN (Metropolitan Area Network). V současné době je standard specifikován jako dodatečný standard, IEEE 802.3ae a bude zapracován do budoucí verze standardu IEEE 802.3 standard.

↑Nahoru

← Zpět na encyklopedii


Související produkty


Související témata encyklopedie


Encyklopedie síťového videa v PDF

Rozsáhlá sekce o síťovém videu je vám k dispozici ve formátu PDF. Stačí se jen zaregistrovat na stránce "Ceník"