Přejít na obsah
Úvod | Encyklopedie síťového videa | Progresivní skenování vs. prokládané video

Progresivní skenování vs. prokládané video

V současné době jsou pro zachytávání video záběrů k dispozici dvě techniky: prokládané skenování a progresivní skenování. Která technika bude vybrána, záleží na aplikaci a účelu video systému, především na tom, jestli bude od systému požadován video záznam nebo sledování detailů pohybujících se objektů.

Prokládané skenování (Interlaced scanning)

Záběry založené na prokládání využívají techniku vyvinutou pro CRT (Cathod Ray Tube) monitory a televize. Obraz tvoří 576 viditelných řádků. Technika prokládání je rozdělí na liché a sudé řádky a pak je střídavě obnovuje ve frekvenci 30 snímků za sekundu. Drobná prodleva mezi obnovením lichých a sudých řádků vytváří efekt "rozmazání" obrazu. Je to proto, že pouze polovina řádků se obnovila spolu s pohybujícím se objektem, zatímco druhá polovina čeká na obnovení.

Nákres principu prokládaného obrazu

Prokládané skenování sloužilo analogovým kamerám, televizi a světu VHS videa po mnoho let a pro určité aplikace je stále nejvhodnější. Nicméně nyní se zobrazovací technologie mění s tím, jak nastupují LCD (Liquid Crystal Dsiplay), TFT (Thin Film Transistor) monitory, DVD média a digitální kamery, objevila se jiná metoda přenosu obrazu na monitor - progresívní skenování.

Progresivní skenování

Progresivní skenování, na rozdíl do prokládáného, zobrazí celý záběr řádek po řádku každou šestnáctinu vteřiny. Jinými slovy, zachycené záběry nejsou rozděleny do samostatných částí jako při prokládání. Počítačové monitory nemusí prokládat, aby záběr zobrazily. Nenastává tu efekt "blikání" obrazovky. Pro zabezpečovací aplikace může být tato vlastnost progresivního skenování důležitá, protože umožňuje sledování detailních záběrů v pohybujícím se obrazu - například osoby utíkající pryč.

Příklad: Zachycení pohybujícího se objektu

Když kamera zachytí pohybující se objekt, bude jeho ostrost záviset od použité technologie. Porovnejte si tyto záběry ve formátu JPEG, zachycené třemi různými kamerami: jedna s progresivním skenováním, jedna s 4CIF prokládáním a jedna s 2CIF prokládáním.

Všimněte si:

  • Všechny tři systémy zachytí pozadí čistě
  • Rozmazání pohybu v případě prokládaného skenu
  • Rozmazání způsobené malým rozlišením v případě 2CIF prokládání
  • Pouze progresivní skenování umožňuje identifikovat řidiče

Progresivní skenování

Používáno v kamerách Axis jako
je třeba AXIS 210

Ukázka záběru kamery s progresivním skenováním

Plná velikost 640 × 480

Detaily progresivního
skenu:

Prokládáné skenování

Používáno v analogových
CCTV kamerách

Prokládané skenování

Plná velikost 704 × 576

Detaily prokládaného
skenu:

2CIF

Používáno v DVR

Ukázka technologie 2CIF

Plná velikost 704 × 576

Detaily záběrů
technologie 2CIF:

Poznámka: Ve výše uvedených příkladech používaly všechny kamery stejné čočky. Automobil jel rychlostí 20 km/h (řízeno pomocí cruise control).

↑ Nahoru

← Zpět na encyklopedii


Související produkty


Související témata encyklopedie


Encyklopedie síťového videa v PDF

Rozsáhlá sekce o síťovém videu je vám k dispozici ve formátu PDF. Stačí se jen zaregistrovat na stránce "Ceník"

Úvod | Encyklopedie síťového videa | Bezdrátové připojení