Přejít na obsah
Úvod | Encyklopedie síťového videa | Když na kvalitě obrazu záleží

Když na kvalitě obrazu záleží

Kvalita obrazuje jednou z nejdůležitějších, jestli ne úplně nejdůležitější, vlastností kamery. Platí to předevší v případě zabezpečovacích a dohledových aplikací, kde jsou v sázce životy a majetek. Axis vyvinul a stále vyvíjí čipy a sofistikované algoritmy určené pro síťové video, které přinášejí kvalitu obrazu u levných kamer nevídanou.

V rychle rostoucím segmenu síťových kamer určených pro zabezpečení a vzdálený dohled existuje mnoho faktorů, které mají vliv na kvalitu obrazu. Firma Axis, která stanovila standardy pro síťové kamery v roce 1996, si od začátku uvědomovala nutnost pokročilé práce s obrazem a od té doby stále investuje do výzkumu ve své iniciativě Superior Image Quality. Superior image quality umožňuje uživatelům:

  • Lépe sledovat detaily a změny v záběrech, což umožňuje lepší a rychlejší rozhodnutí ohledně bezpečnosti lidí a majetku
  • Použít s větší přesností automatizovanou analýzu a poplachové nástroje, jako je rozpoznávání tváře

Jaký aspekt dobrého obrazu mám hledat?

Logo Axis Superior Image Quality Na rozdíl od tradičních analogových kamer jsou síťové kamery vybaveny výpočetním výkonem nejen pro záznam a prezentování záběrů, ale také pro jejich digitální správu a kompresi pro síťový přenos. Kvalita obrazu se může značně lišit a je závislá na zvoléné optice a obrazovém snímači, dostupné výpočetní kapacitě a kvalitě algoritmu čipu. Shrnuto, měli byste se zajímat o:

Typ obrazového snímače

Existují dva typy snímačů: CCD (Charged Coupled Device) a CMOS (Complementory Metal Oxide Semiconductor). CCD snímače se vyrábí technologií vyvinutou speciálně pro kamerový průmysl, zatímco CMOS snímače jsou vyráběny stejnou technologií, která se používá pro procesory počítačů. Dnešní kvalitní kamery využívají CCD snímače, a ačkoli nejnovější modely CMOS snímačů snižují jejich náskok, stále nejsou vhodné pro kamery, od kterých se požaduje nejvyšší kvalita obrazu.

Schopnost fungovat při špatném světle

Některé kamery poskytují dostatečně kvalitní záběry při plném světle, ale nejsou vhodné pro běžné vnitřní prostory.

Výměna čoček

Kvalitní čočky dokáží poskytovat lepší záběry. Většina profesionálních kamer používá tzv. C nebo CS mount čočky a některé jsou vybaveny funkcí pro automatickou kontrolou clony (auto-iris), což zlepšuje dynamický rozsah.

Rozlišení záběru

Vyšší rozlišení znamená větší detaily. Dnešní síťové kamery jsou vybaveny megapixelovými snímači, které dalece překonávají rozlišení analogových CCTV kamer, které jsou vázány rozlišením televize.

Kompenzace světla na pozadí

Když se automatická kontrola expozice kamery snaží nastavit úroveň světlosti tak, jak by ji vidělo lidské oko, může být snadno oklamána. Představte si případ, kdy osoba vstoupí do tmavé místnosti s rozsvícenou baterkou v ruce a namíří ji na kameru. Ačkoli je zdroj světla poměrně malý, kamera si myslí, že se zvýšila intenzita osvětlení celé scény a automatická kontrola expozice se tomu přizbůsobí, což má za následek tmavý záběr. Aby se tomu zabránilo, byl uveden mechanizmus nazývaný kompenzace světla na pozadí (backlight compensation). Snaží se ignorovat malé oblasti ostrého světla, jako by tam vůbec nebyly. Pokud by byla kamera z příkladu uvedeném na začátku tohoto odstavec vybavena kompenzací světla na pozadí, měl by záběr stále stejnou dobu expozice, ať už by byla baterka rozsvícena nebo ne. Výsledný záběr umožňuje vizuální identifikaci osoby. Bez kompenzace světla na pozadí by byl záběr příliš tmavý a identifikace by nebyla možná.

Schopnost dobře zachytit pohybující se objekty

Vedle správné citlivosti na světlo je další klíčovou vlastností kamery progresivní skenování. To, že je kamera vybavena progresivním skenováním znamená, že netrpí "rozmazáním", kterým trpí běžné technologie prokládaného videa. Prokládaný mód se používá v televizích a tradičních analogových CCTV kamerách, aby bylo u pohybujících se objektů dosaženo většího počtu snímku za vteřinu. Efekt rozmazání je viditelný, když se pak díváme na jednotlivé snímky (například hledáme značku zachyceného projíždějícího auta). Podívejte se na příklady…

Další vylepšení obrazu

Funkce, které dále vylepšují obraz, jsou umístěny na čipu, který má na starosti zpracování obraz, ovlivňuje barvy, ostrost, expozici a vyvážení bílé barvy.

Požadavky na velikost souboru a propustnost

Digitální kamery používají komprese obrazu. Je to kompromis mezi vysokou kvalitou záběru a velikostí souboru - komprimované formáty obrazu jsou mnohem menší. Pro docílení nejvyšší možné kvality se používá formát JPEG, formát MPEG je vhodný, pokud máme nižší nároky na propustnost.

Proč je kvalita obrazu kamer Axis nejvyšší?

Firma Axis od úplného počátku vývoje síťových kamer jako první uvedla řadu technologií (některé má i patentovány) pro vylepšení obrazu. I nadále považuje inovaci kvality obrazu za jeden z klíčových úkolů.

Z technického pohledu se kvalita obrazu kamer Axis opírá o tři pilíře:

  • Pokročilé zpracování signálu, algoritmy pro vylepšení obrazu a technologie pro kompresi videa
  • Speciální čipy pro zpracování obrazu a síťového videa vyráběné firmou Axis
  • Pečlivý výběr z nejnovějších obrazových snímačů a čoček

Pokud tedy porovnáváme kamery stejné cenové kategorie, mají kamery Axis nejlepší kvalitu obrazu na světě. Nejlepší způsob, jak se o tom přesvědčíte, je vyzkoušet si jednu z kamer, které prodáváme. Pokud máte zájem zápůjčku, kontaktujte nás.

↑ Nahoru

← Zpět na encyklopedii


Související produkty


Související témata encyklopedie


Encyklopedie síťového videa v PDF

Rozsáhlá sekce o síťovém videu je vám k dispozici ve formátu PDF. Stačí se jen zaregistrovat na stránce "Ceník"

Úvod | Encyklopedie síťového videa | Když na kvalitě obrazu záleží