Přejít na obsah
Úvod | Encyklopedie síťového videa | Rozlišení videa

Rozlišení videa

Rozlišení je v analogovém i digitálním světě podobné, ale jsou důležité rozdíly v tom, jak je definováno. V případě analogového videa se obraz skládá z řádek zatímco rozlišení digitální kamer měříme počtem efektivních pixelů obrazového snímače.

Tato stránka pokrývá následující témata:

Rozlišení NTSC a PAL

V Severní Americe a Japonsku je dominantním standardem pro analogové video NTSC (National Television System Committee), zatímco v Evropě je to PAL (Phase Alternation by Line). Oba standardy pochází z televizního průmyslu. NTSC má rozlišení 480 horizontálních řádků a frekvenci 30 snímků za vteřinu. PAL má vyšší rozlišení 576 horizontálních řádek, ale nižší počet snímků za sekundu - 25. Celkové množství informací za sekundu je u obou standardů stejné.

Když je analogové video digitalizováno, záleží množství pixelů, které mohou být vytvořeny, na množství řádek analogového obrazu. V případě NTSC je maximální velikost digitalizovaného obrazu 704×480 pixelů, u standardu PAL je to 704×576 pixelů. Ve většině analogových zabezpečovacích aplikací se používá pouze čtvrtina analogového obrazu, protože 4 kamery sdílí společně maximální rozlišení. Čtvrtina celkového obrazu se v zabezpečovacím průmyslu stala známa jako CIF (Common Intermediate Format). Ve formátu NTSC je CIF velký 352×240 pixelů, ve formátu PAL 352×288 pixelů.

Rozlišení 2CIF je 704×240 (NTSC) nebo 704×288 (PAL) pixelů — tedy počet horizontálních řádků dělený 2. Ve většině případů je každá horizontální řádka na monitoru zobrazena dvakrát, tzv. "zdvojení řádků" (line doubling), aby byl zajištěn správný poměr obrazu. Je to způsob, jak si poradit s rozmazáním pohybu při prokládaném skenování.

Někdy je používán rozměr čtvrtiny CIF, který se nazývá QCIF (Quarter CIF).

Různá NTSC rozlišení
Různá PAL rozlišení

Rozlišení VGA

Díky síťovým kamerám máme nyní možnost navrhovat stoprocentně digitální systémy. Tím se stávají omezení standardů NTSC a PAL bezpředmětná. Bylo zavedeno několik nových rozlišení odvozených z počítačového průmyslu, která poskytují lepší pružnost a navíc jsou to celosvětové standardy.

VGA je zkratka pro Video Graphics Array je systém zobrazování grafiky původně vyvinutý IBM pro PC. Rozlišení je definováno na 640×480 pixelů, což je velikost velmi podobná NTSC a PAL. Za normálních okolností je VGA vhodnějším formátem pro síťové kamery, protože jejich záběry jsou ve většině případů zobrazovány na počítačových monitorech, které používají VGA rozlištění (resp. jeho násobky). Quarter VGA (QVGA) s rozlišením 320×240 je také často používaný formát velmi podobný velikosti CIF. QVGA je někdy označováno jako SIF (Standard Interchange Format) rozlišení, což se snadno plete s CIF.

Mezi rozlišení založená na VGA patří XVGA (1024×768 pixelů) a 1280×960 pixelů - 4 násobek VGA - poskytující megapixelové rozlišení.

Rozlišení používaná u MPEG

Rozlišení MPEG

MPEG rozlišení obvykle nabývá těchto velikostí:
— 704×480 pixelů (TV NTSC)
— 704×576 pixelů (TV PAL)
— 720×480 pixelů (DVD-Video NTSC)
— 720×576 pixelů (DVD-Video PAL)

Přečtěte si více o standardech MPEG komprese nebo o MPEG-4.

Megapixelové rozlišení

Čím větší je rozlišení záběru, tím větší detaily na něm můžeme vidět. To je důležitý aspekt pro aplikace používající záběry síťových kamer pro zabezpečení, protože větší rozlišení může umožnit identifikaci pachatele. Maximální rozlišení NTSC a PAL záběrů po jejich digitalizování v DVR nabo video serveru je 400 000 pixelů (704×576 = 405 504), což je 0,4 Megapixelu.

Když použijeme formát CIF, tedy čtvrtinu obrazu, jsme až na 0,1 Megapixelu.

Nová technologie síťových kamer nyní umožňuje vyšší rozlišení. Běžné formáty jsou 1280×1024, což je rozlišení 1,3 megapixelu, 13 krát větší než CIF. Jsou dostupné i kamery s rozlišením 2 i 3 megapixely a ještě větší rozlišení se očekávají v budoucnosti.

Megapixelové síťové kamery také přináší výhody různých poměrů stran záběru. Ve standardní televizi je poměr stran 4:3, zatímco filmy a širokoúhlé obrazovky používají 16:9. Výhoda širokoúhlého záběru je v tom, že ve většině případů horní a dolní část nezobrazuje nic zajímavého, ale zabírá pixely, propustnost a místo na disku. Síťová kamera vám umožní nastavit jakýkoli poměr stran.

Navíc megapixelové kamery umožňují docílit digitálního natáčení a zoomování záběru, kdy si operátor vybírá určitou část zobrazeného záběru. Není k tomu potřeba žádný mechanický pohyb kamery. To zajišťuje mnohem větší spolehlivost a umožňuje různým operátorům sledovat různé části stejného záběru zároveň.

↑ Nahoru

← Zpět na encyklopedii


Související produkty


Související témata encyklopedie


Encyklopedie síťového videa v PDF

Rozsáhlá sekce o síťovém videu je vám k dispozici ve formátu PDF. Stačí se jen zaregistrovat na stránce "Ceník"

Úvod | Encyklopedie síťového videa | Rozlišení videa